Adam študuje na gymnáziu v Poprade a popri škole začal robiť v digitálnej marketingovej agentúre ako programátor. Ako sa môže stredoškolák dostať k takejto práci?

 

Adam, ty si z Popradu, no pracuješ pre agentúru v Bratislave. Ako si sa dostal k tejto práci?

Kamarátka videla voľnú pozíciu agentúry VISIBILITY a poslala mi ich ponuku. Poslal som CVčko a dostal pozitívnu reakciu, no k spolupráci neprišlo ihneď. Prvýkrát to zlyhalo na tom, že som bol v Poprade a mohol som pracovať iba na diaľku. Vtedy hľadali niekoho, kto bude môcť pracovať v Bratislave. VISIBILITY sa mi ale veľmi páčila a tak som to skúsil ešte raz, keď som mal ísť na leto do Bratislavy.

 

Oslovil si ich druhýkrát ty?

Áno. Keďže ma zaujala jej firemná kultúra a všetko, čo agentúra robí, VISIBILITY som naďalej sledoval. Povedal som si, že sa ozvem, či sa neuvoľnila nejaká pozícia. Prvá odpoveď bola, že momentálne nikoho nehľadajú, no po nejakej dobe mi prišiel e-mail, že hľadajú brigádnika na pozíciu Junior programátora. Z mnohých si vybrali mňa, tak som sa veľmi tešil.

 

Ako si sa dostal k programovaniu?

Keď som mal 10 – 11 rokov, tak začalo „fičať” robenie vlastných stránok. Každý chcel mať tú svoju. Boli to doslova časy, v ktorých keď človek na Pokeci napísal, že robí svoj web, tak sa k nemu „všetci” chceli pridať. Začal som si robiť weby cez voľne dostupné zdroje, niečo ako je WordPress. Vtedy bol populárny PHP-Fusion. Spravil som si niekoľko blogov a gaming portálov. Bolo to moje hobby, v ktorom som sa chcel stále viac vzdelávať. Postupne som sa naučil rôzne programovacie jazyky.

 

Mali ste predmet o programovaní aj v škole, alebo si samouk?

Študujem na súkromnom 5-ročnom bilingválnom gymnáziu v Poprade a v škole takéto programovanie nemáme. Mám dobrú školu a skvelých učiteľov, no nemyslím si, že prvotný impulz vyšiel zo školy.

 

Mal si niekoho v okolí, kto robil niečo podobné?

Brat začínal spoločne so mnou. No najviac sme sa o programovaní bavili s mojím dlhoročným kamarátom, s ktorým sme chceli rozbehnúť vlastný projekt a mať start-up. Aj sme jeden vytvorili, no nedostali sme sa do úplného konca. Zlyhalo to na nedostatku času a skúseností. Na marketingu a riadení. Stále sme projekt menili, prerábali a nevedeli sme sa nikdy uspokojiť s jeho stavom a vyjsť s ním medzi ľudí. Pracovali sme na ňom nakoniec traja, ja, spomínaný kamarát Maroš a neskôr sa k nám pridal Mišo (na fotke zľava) ako dizajnér. Práca na projekte nám napriek všetkému veľmi veľa dala. 

  v-time

Projektový tím

 

O čom bol váš projekt?

Bol to istý druh sociálnej siete, cez ktorý mohli projektové tímy hľadať ľudí, ktorí by im chceli s projektom pomôcť. Mysleli sme si, že to je to, čo chýba pri rozbiehaní projektu ľuďom najviac. Kontakty a cenné rady. Aj náš projekt na tom zlyhal, nie na grafike a programovaní, ktorému sme sa venovali, ale na marketingu a manažmente, s ktorým nám nemal kto pomôcť.

Snímka obrazovky 2015-10-04 o 19.11.28

 

V akom štádiu je projekt teraz?

Aplikácia je viac-menej dokončená, no momentálne sa projektu aktívne nevenujeme. Kamarát skončil strednú školu skôr ako ja a zamestnal sa. Ja sa chcem teraz zamerať na školu, pretože som v poslednom ročníku, budem maturovať a zároveň robiť prijímačky.

 

Aké sú tvoje plány?

Musím si rozmyslieť, na akú výšku by som chcel ísť. Neviem, či to bude programovanie. Nikdy som nechcel byť primárne profesionálny programátor, vidím to skôr iba ako možnosť niečo začať. Až keď som začal tvoriť vlastné stránky, uvedomil som si ten pravý potenciál internetu.

Chcem zostať čo najdlhšie vo VISIBILITY a na výške skúsiť opäť rozbehnúť niečo vlastné. Vysoká škola je plná mladých ľudí a je veľká šanca, že stretnem niekoho, kto myslí podobne ako ja. Chcem postupne realizovať nápady, ktoré mám.

V dnešnej dobe crowfunding-u a start-up campov, keď chceš niečo robiť, máš nápad a snahu ho dotiahnuť do konca, tak ho môžeš často zrealizovať aj bez počiatočného kapitálu.

 

Toto je príbeh Digitálnej džungle

Príbehy Digitálnej džungle sú o mladých ľuďoch, ktorí na sebe začali makať už na základnej či strednej škole, vďaka čomu si teraz plnia svoje sny.