Na svetlo sveta vychádzajú každý deň hotové články, aby si ich verejnosť mohla prečítať. Ibaže písanie nie je len o finálnom „produkte”. Čo všetko sa deje predtým? Tu je pár vecí, ktoré ti nepovedali.

1. Autorský blok je normálny

Och, tie prvé články, keď všetko išlo ako po masle. Sadla som si a išlo to. A potom ma niečo buchlo presne do tváre – autorský blok. Je to pomenovanie pre obdobie, keď aj chceš, ale na papieri sa neobjaví ani slovo. Jednoducho sa v tebe niečo zablokovalo. Odišla kreativita. A niekedy sa nevráti ani po dvoch týždňoch.

notes-514998_1280

Je pár rád, ako sa dostať opäť na správnu vlnu. Otvor viac oči – nasávaj inšpiráciu, ktorá okolo nás je stále. Čítaj viac, počúvaj ľudské príbehy alebo jednoducho na chvíľku odlož písanie a venuj sa inej aktivite. Aj prsty pisateľa potrebujú oddych.

A nie, ty nie si výnimka. Ono to dostane každého z nás. Ale nemusíš sa báť, raz opäť ucítiš chuť písať a ono to pôjde. Hladko, prudko a snáď aj výsledok bude stáť za to.

2. Najlepšie nápady prichádzajú nečakane

Keď už sme hovorili o strate inšpirácie, tak sa pozrime aj na druhú stranu. Kedy nás tá inšpirácia poctí návštevou?

Pravdou je, že hocikedy. Nevyberá si. Môžeš byť práve na rodinnej večeri, v škole alebo písať písomku. Jediné riešenie je, že si zriadiš poznámkový blok, ktorý ti bude slúžiť ako prvá pomoc. Vždy si môžeš aspoň v bodoch spísať nový nápad, myšlienku a nebáť sa o premrhaný námet na bestseller. Ale vlastne taký poznámkový blok máš vždy pri sebe už teraz. Svoj mobil! Využi ho naplno.

3. Bez úsilia to nejde

Články napísané za tri minúty sú kliatbou aj požehnaním. Požehnaním, ak sú naozaj dobré a majú hlavu a pätu. Avšak niekedy treba viac ako ťukanie do klávesnice. Chce to čas, úsilie a mozog.

creativity-819371_1280

Ja osobne si najskôr píšem osnovu na papier, vymýšľam poradie „podtém“ a zaznamenávam každú novú myšlienku, ktorá sa objaví v mojej hlave. Rôzne varianty nadpisov, hľadanie obrázkov alebo študovanie danej témy. A keď už prídem k samotnému písaniu, ide to ľahšie. Body na papieri ma vedú, ale stále to nie je všetko. Skontrolujem si po sebe preklepy, či nepíšem od veci alebo či to nie je nudné.

Hovorila som. Je za tým viac ako len finálna verzia.

4. Nedokážeš sa zavďačiť všetkým

Sto ľudí, sto chutí – hovorí sa a nemôžem namietať. Aj keby si sa snažil najviac na svete, jeden z tých sto sa ozve. Bude nahnevaný, bude s tebou nesúhlasiť alebo sa jednoducho doma nudí a má pocit, že kvôli jednému preklepu nie si súci byť blogerom. Tak to, bohužiaľ, chodí. Takže zahoď ružové okuliare, myšlienky na svetový mier a obrň sa. Čerpaj z konštruktívnej kritiky a ostatné blokuj presne tak, ako keď tvoja myseľ občas blokuje kreativitu. 

Koniec koncov by si mal v písaní nájsť pôžitok a potešenie. I napriek všetkým veciam, ktoré som spomenula a na ktoré ešte len prídeš sám. A dúfam, že som ťa neodradila :-) a viac ti odhalila pozadie písania.

 

Podporujeme mladých lovcov

Monika je na strednej škole a je mladým lovcom slov. Stala sa členom tímu Digital Jungle a pod dohľadom našich lektorov píše na témy, ktoré ju zaujímajú a rozvíja svoje predpoklady stať sa raz profesionálnym lovcom.