Možností, ako si spraviť blog alebo webovú stránku je neúrekom. Od bezplatných riešení, až po tie najdrahšie – spravené na mieru. My ti v tomto článku predstavíme jednu z nich. Je zadarmo a vieš si cez ňu postaviť blog alebo web aj sám. Reč bude o WordPresse, najpoužívanejšej bezplatnej platforme pre tvorbu webových stránok.

Prečo je WordPress najlepší z najlepších?

Wordpress vznikol v roku 2003 primárne pre tých, ktorí si chceli spraviť jednoduchý blog. Do aktuálnej podoby dorástol 25-timi hlavnými aktualizáciami a ku dnešnému dňu sa môže pýšiť vyše šesťdesiatimi miliónmi užívateľov. Za všetko hovorí, že na jeho základe je vytvorených 24,2 % všetkých stránok na svete.

Jeho popularita spočíva hlavne v týchto štyroch znakoch:

  1. Jednoduchá inštalácia

Pri WordPresse sa nemusíš báť toho, že budeš musieť byť macher v programovaní. Nemusíš rozumieť HTML ani CSS. Stačí vedieť, kam klikať. Po jednoduchej inštalácii, ktorú je možné spraviť šiestimi klikmi (áno, počítala som to :) ), si vytvoríš svoj základný web alebo blog pod doménou názov.wordpress.com. Dostaneš sa do rozhrania, ktoré vyzerá takto:

Snímka obrazovky 2015-07-28 o 17.31.06

A stránka bude vyzerať takto:

Snímka obrazovky 2015-07-28 o 17.40.23

Pre ďalšie nastavenie je potrebné mať dobre rozmyslené, čo chceš s takouto stránkou robiť. Či ju chceš využívať ako blog, alebo ako prezentačnú webovú stránku. Čiže predtým, ako sa pustíš do akéhokoľvek budovania, urči si svoje ciele. Koho chceš osloviť, čo chceš na stránke publikovať, čo všetko chceš aby obsahovala.

Po tom, ako budeš mať všetky tieto podstatné veci premyslené, môžeš sa pustiť do úpravy cez tvoje administratívne rozhranie.

  1. Jednoduché používanie

Administratívne rozhranie vyzerá takto:

Snímka obrazovky 2015-07-28 o 17.57.30

Môže sa zobrazovať vo viacerých jazykoch a je podporovaná aj slovenčina. Čiže ti nehrozí žiadne jazykové obmedzenie. Zorientovať sa v možnostiach úpravy vôbec nie je zložité. Dáva to logiku. Práve preto WordPress používa tak veľa ľudí.

  1. Jednoduché dopĺňanie funkcií

Je jasné, že keď sa tvorí web, človek neráta so všetkým. Môžeš začínať ako bloger s pár článkami za mesiac, no čo ak sa popri blogovaniu venuješ napríklad aj hudbe? Zrazu chceš predávať na svojej stránke lístky na koncerty. Pre WordPress to nie je žiadny problém.

  1. Veľké množstvo krásnych tém, ktoré potešia tvoje oko

Pri WordPresse sa nemusíš báť, že návštevníkov tvojej stránky odstraší nepekný vzhľad. Môžeš si vybrať z okolo dvoch tisíc oficiálnych tém, ktoré sú zadarmo a opäť si ich nainštaluješ iba jedným klikom. Medzi moje obľúbené patria:

Customizr

customizr

  ColorWay

colorway

Virtue

virtue

Všetky sa prispôsobia prehliadačom a zariadeniam, z ktorých si ich prezeráš. Majú veľa možností úprav, rozmiestnenia jednotlivého obsahu alebo modifikovania vzhľadu.

WordPress zvládne nainštalovať, upravovať a spravovať naozaj aj úplný začiatočník. A skvelé je, že vie rásť spoločne s tebou. Čím budeš náročnejší, tým väčšie nároky môžeš mať naň a on ich splní.

O WordPresse budeme učiť aj na našich kurzoch. Tak sa prihlás na kurz a ulov WordPress.

Zuzana Brendzová

Viac o lektorovi
Som zakladateľka Digital Jungle. Vďaka štúdiu a praxi vo viacerých odboroch, cez marketing, médiá a umenie, vám viem povedať z každej tejto oblasti niečo užitočné.