Do kolónky zamestnanie si ešte stále píšem študent a ľudia ma bombardujú otázkami, kam sa mienim uberať. Bude to tým, že tento rok končím strednú školu a rozlúčim sa s osemročným gymnáziom. Smer vysoká škola, jupííí!… Za tie roky som sa musela naučiť, ako sa pripraviť na odpoveď či písomku. Spísala som pár tipov a trikov pre zefektívnenie vášho učenia. Poďme na to!

Začni už v škole

Uznávam, že veľa záleží od predmetu, učiteľa, spôsobu výučby. Monotónny výklad o Uhorsku za Márie Terézie nie je niečo, čo ti ostane v pamäti. Dobre, ja sa nemôžem sťažovať, lebo naše hodiny dejepisu boli vždy obohatené anekdotou alebo dobovým vtipom, ktoré možno neboli také vtipné, ale aspoň ma držali pri živote. A dokonca písomky typu „Napíšte nekrológ k úmrtiu…”, kde som musela spájať fakty s kreativitou, ma priviedli k maturite z dejepisu. Vždy totiž išlo o príbeh a nie čisté fakty.

Efektívnejšie učenie

 

Bohužiaľ, nie všetci majú takéto skúsenosti s vyučovaním, a tak je ťažké hľadať motiváciu. Avšak dávanie pozor na hodinách a písanie si poznámok je 50 %, ktoré môžeš spraviť v rámci efektívneho učenia sa. Podopri oči zápalkami, chyť pero do ruky a skráť si čas, ktorý zabiješ doma nad knihami.

Čas je kľúčový

Momentálne je pol štvrtej ráno a ja tvorím tento článok. Nie, nie je to z donútenia. Ibaže akoby môj mozog práve teraz zapol svoju výkonnú časť, čo sa ja snažím využiť. Aj pri učení je čas veľmi dôležitý. Musíš si nájsť chvíľu, kedy ti to páli. Kedy tvoja hlava najmenej protestuje a si schopný sa aspoň dvadsať minút sústrediť.

Ja som nočná sova a najradšej by som prehodila deň s nocou. Aj ty by si sa mal pokúsiť počúvať tvoje telo. Ono vie najlepšie, kedy sa mu chce ;). Pokús sa mu vyhovieť a verím, že to pôjde do tej pamäti lepšie.

Organizácia nadovšetko

Byť zorganizovaný je veľmi podstatným faktorom pri učení. Určenie priorít a naplánovanie času tvoria nerozdeliteľnú dvojicu pri efektívnosti. Niečo treba odovzdať už o týždeň a o štyri dni je písomka. Zhodnoť množstvo času, ktorý máš na splnenie a taktiež aj náročnosť. Vytvor rebríček priorít a môžeš začať!

čas - kľúč k efektívnemu učeniu

Dávaj si však pozor na prepracovanie. Vždy si sprav prestávky a predmety pokojne obmieňaj, aby si nepočítal tri hodiny len matematiku. Tvoje mozgové bunky to určite ocenia.

Techniky učenia sa

Keď už si pripravený sadnúť si nad knihy, vynorí sa otázka: „Ako sa mám učiť?” Mne sa osvedčilo rovno niekoľko techník.

  1. Farebné poznámky majú niečo do seba. Vyznač si podstatné veci a farebne rozlíš rôzne údaje.
  2. Hovor si nahlas. Keď si stranu trikrát prečítaš, nie vždy sa dostanú informácie aj ďalej do mozgu. Vždy je lepšie údaje opakovať nahlas, tak sa ti uložia na dlhší čas.
  3. Teraz som učiteľom ja! Pokojne sa postav a tvár sa, že niekomu vysvetľuješ učivo, ktoré si máš zapamätať. Aspoň zistíš, či tomu sám rozumieš a možno sa rozhodneš pre kariéru učiteľa.
  4. Prepisovanie síce znie ako pekná otrava, ale môže ti pomôcť. Urob si ďalšie poznámky. Píš podstatné informácie. Papier ti neskôr môže poslúžiť ako oporný bod pri opakovaní pár sekúnd pred písomkou.

Dúfam, že učenie už nebude mučenie a tvoja hlava bude plná vedomostí. Držím palce!