모니카 – presne takto sa píše moje meno v kórejskej abecede – hangul. Nie, moji rodičia nie sú Kórejci, ani nežijem v Kórei. Jednoducho som sa rozhodla, že kórejčina bude ďalším jazykom, ktorý dostanem do mozgu. Čo mi pomáha na mojej ceste k zvládnutiu tohto jazyka? Internet!

1. Duolingo

Duolingo je bezplatná platforma na výučbu cudzích jazykov. Funguje na základe kurzov s lekciami a dostupnými materiálmi, kde sa nachádza slovná zásoba, ktorú by si mal ovládať po každej lekcii. Forma výučby je jednoduchá, ale hlavne efektívna – 34 hodín s Duolingo a akoby si sedel jeden semester v škole.

Kurzy sú v stálom vývoji a zatiaľ nenájdete kurzy v slovenskom jazyku. Avšak angličtinu sa dokážete učiť aj v českej verzií, ale ak ste na love po iných jazykoch, angličtina je nevyhnutná.

8344203113_57dbf4ca8e

Podobným nástrojom je aj platforma Memrise, o ktorej som hovorila v článku 4 výhody digitálnej generácie ;).

2. Lang-8

Ďalšou skvelou pomôckou je Lang-8, ktorá funguje na princípe „pomoc v komunite”. Táto platforma ti ponúka kurzy, materiály. Avšak najväčším lákadlom je komunita „native speakerov” alebo teda ľudí z celého sveta, ktorí hovoria jazykom, v ktorom sa chceš zdokonaliť. Ty pomôžeš niekomu, kto sa učí tvoj materinský jazyk a napríklad Nemec opraví tvoju kostrbatú nemčinu.

Mať kamarátov z druhého konca planéty už nie je zvláštne, ale dokonca edukatívne a nápomocné. 

3. Forvo

Gramatika a slovíčka sú síce podstatné, ale výslovnosť dá zabrať. Ale aj na to je riešenie – Forvo je najväčší slovník výslovnosti. Nahrávky vo viac ako 200 jazykoch od native speakrov. Opäť sa však oplatí aj niečo vrátiť, a tak ti Forvo umožňuje zdieľať vlastné nahrávky s výslovnosťou.

4954719152_e06d1ffdb2_b

4. TuneIn

Všetci už dobre vieme, že pozeranie filmov a čítanie je veľkou pomocou. TuneIn ti prostredníctvom stránky alebo aj aplikácie v mobile ponúka nekonečné možnosti. Vysielania z celého sveta ti umožňujú počúvať hudbu, správy, šport vo viacerých jazykoch.

A, dokonca, ak sa odvážiš, tak môžeš založiť vlastné vysielanie. Len to si už priprav peniaze. 

A prečo by si sa mal učiť jazyky pomocou internetu?

Zhrniem to do štyroch bodov:

Je to zadarmo.

Možnosti sú nekonečné.

Si pánom svojho času.

Lebo je to zábavné a spoznáš veľa ľudí!

 

Podporujeme mladých lovcov

Monika sa stala členom tímu Digital Jungle. Pod dohľadom našich lektorov píše na témy, ktoré ju zaujímajú a rozvíja svoje predpoklady stať sa profesionálnym lovcom slov.