Inšpiráciu chápeme ako zdroj energie pre tvorivosť. Avšak pre mňa je to sila, ktorá ma tlačí bližšie k mojim snom, cieľom a ideálom. Aké tri veci ma v živote najviac posúvajú dopredu?

1. Slová

“Mám rada silné slová, čo niečo znamenajú,” píše sa v jednej knižke a priamo odzrkadľuje moje myšlienky. Slová sú jednoduché a prosté, ale silné. Dokážu ťa pohltiť do seba, zanechávajú na tebe stopy. Či už si pohrúžený do najnovšieho bestselleru, alebo máš slúchadlá v ušiach. Či píšeš niekomu list, alebo sa s tebou niekto rozpráva. Tak rozdielne situácie a vždy sú za všetkým len a len slová. Ani si neuvedomujeme, akú majú silu.

once-upon-a-time-719174_1280  

Silné texty piesní ma posúvajú ďalej. Nie je nič lepšie, ako si po dlhom dni sadnúť a pustiť obľúbeného interpreta. Jeho slová mi vždy uvoľnia myseľ. Občas mám pocit, že mi šepkajú, radia.

Vpísané príbehy do papiera. Každé slovo niečo ukazuje, vykresľuje situáciu, núti ma zamyslieť sa. Zamyslieť nad osudom protagonistu, ale aj mojim vlastným – ako by som sa ja zachovala? 

Úprimné rozhovory o polnoci s človekom, ktorého nikdy nepustím. Slová podpory, sympatie, pochopenia. Vtipy, ktoré sa strácajú v tme a smiechu. A potom slová vďaky, ktoré vyčaria úsmev a vytvoria dlhé objatie.

A dokonca aj tie chvíle, keď ticho je najlepšia komunikácia. Lebo aj za mlčaním sú slová, ktoré ma vždy budú inšpirovať.

2. Ty

Hej, presne teba mám na mysli! Ďalší rozdielny život na tejto planéte. Jeden zo sedem miliard a ja v ňom viem nájsť niečo, čo ma dokáže uchvátiť. Ľudské príbehy a osudy sú podstatnou súčasťou môjho bytia. Vždy som bola bútľavou vŕbou. Ľudia si ku mne sadali a čakali, že budem počúvať a prejavím empatiu. Oni chceli len to, ja som si zobrala viac – inšpiráciu.

sparkler-677774_1280  

Teraz už skôr ja chodím za inými. Ale nie, aby ma počúvali, ale aby som sa pýtala. Pýtala na ich sny, na ich zážitky a minulosť. Na ich prekonané prekážky – keď to on zvládol, zvládnem to aj ja. Rýpem sa v ich osobnostiach. Ich zlé vlastnosti ma primäjú sa vybrať iným smerom ako oni. Ich dobré vlastnosti si odpisujem do hlavy. Treba využiť predsa všetko. A ja využívam rovno plnú planétu inšpirácie.

3. Ja

Už len to, že som bez rozmýšľania napísala seba ako vlastný zdroj inšpirácie, ma inšpiruje. Vidím, kde som teraz a kde som bola pred rokom. Z nuly na desať. Z dna na vrchol. Nie je to, čo sa má brať ako inšpirácia? Chcem ísť na ešte vyšší vrchol, keď viem, čo dokážem. Ak som prekonala to a to, tak prekonám aj to, čo príde zajtra.

To, že nie som dokonalá, ma ženie vpred. Pracujem na sebe a každá pozitívna zmena je zdrojom ďalšej a novej inšpirácie. Zase o krok vpredu, zase viac za mnou. Čo hľadám v ľuďoch na ulici, sa snažím vytvoriť v sebe.

A možno len dúfam, že sa zo mňa stane človek, ktorý bude inšpiráciou pre ostatných. Možno ma raz niekto osloví so slovami: „Ty si mi pomohla v živote, inšpirovala si ma byť lepším človekom.“ A táto vidina ma ťahá napred.

Za inšpiráciou netreba ísť ďaleko. Je všade okolo nás, v bežných veciach. Teda aspoň ja ju tam vidím. Aké sú tvoje tri veci, ktoré ťa v živote inšpirujú?

 

Podporujeme mladých lovcov

Monika sa stala členom tímu Digital Jungle. Pod dohľadom našich lektorov píše na témy, ktoré ju zaujímajú a rozvíja svoje predpoklady stať sa profesionálnym lovcom slov.