Akú hudbu máš rada? Celkom obyčajná otázka, avšak pre mňa znamená menšie peklo. Vyberať medzi 215 albumami rôznych žánrov je prinajmenšom zložité. Asi tak zložité ako pokus o porozumenie niektorých ľudí, že sa učím so slúchadlami v ušiach. Ktorý z tých vyše dvesto albumov si pustím? A naučím sa vôbec niečo?

Keď sa posadím za stôl alebo ľahnem na posteľ s cieľom dostať niečo do hlavy, automaticky siaham po slúchadlách. Nie, ani pri učení si ich neodpustím. Ale sloh o mojej láske k hudbe si necháme na inokedy. Podstatné je, že pre mňa hudba a učenie tvoria vcelku slušný pár. Ruka v ruke si kráčajú a musím uznať, že to zvládajú.

Lenže keď na jednej strane je fyzika, čo je na tej druhej strane? Kto ju drží za ruku? V mojom živote je to hudba spievaná. Síce sa preukázalo, že keď už, tak klasické inštrumentálne skladby sú lepšie, môj mozog si ide svoje.

Dobre, ale spievaná hudba je veľmi široká škála interpretov. Musím priznať, že pri sedení nad knihami musím odsunúť na kraj všetky metalovejšie či tanečné skupiny…  Áno, aj s nimi to ide, ale s pomalými lepšie. Pomalé skladby sa nesnažia prekričať moje myšlienky a mozgové procesy. Lepšie sa sústredím a viac viem prejaviť emócie, čo využívam pri písaní. Pomalé pesničky mi väčšinou dávajú aj priestor na inšpiráciu. Lepšie počujem text a tradááá – zdroj nových nápadov.

hudba1

Len sa musím tváriť, že moja slabosť pre pomalé tóny neovplyvňuje učenie a že sa mi nikdy nestane, že zasnene pozerám von oknom. Stále lepšie ako pokus o tanec pri rýchlych pesničkách alebo gitarové sóla na imaginárnej gitare.

A tu je pár skladieb, ktoré ma vždy sprevádzajú pri učení. Celý album od skupiny Daughter – If You Leave, spevák Ed Sheeran, naša slovenská skupina Genius Locci a ich Innate EP.

Niečo mierne rockovejšie: Hands Like Houses – Unimagine a Reimagine a skupina Our Last Night a ich akustický album Oak Island Acoustic, či trojčlenná skupina PVRIS – Acoustic EP.

Taktiež niečo z kórejskej hudby: skupina hyukoh a ich albumy 20 a 22, pre fanúšikov rapu – Tablo a jeho album Fever’s End a nemôžem zabudnúť na speváka Zion. T, ktorý ma svojim hlasom vždy dostane do správnej nálady. Samozrejme kórejský pop, podskupina VIXX LR – Beautiful Liar a pomalé pesničky od skupiny SHINee.

Teraz je rad na tebe nám napísať, akú hudbu odporúčaš. :)

A čo ty?

Sú ľudia, ktorí musia mať pokoj, čiže hudba nie je prípustná. Niektorí čerpajú z hudby odhodlanie sa naďalej učiť. Iní využívajú tóny na tvorbu vlastných pesničiek – Nikdy si si nehovoril obsah Jozefa Maka do melódie tvojej najobľúbenejšej skladby?

music-791631_640

Niekde medzi týmito tipmi sa musíš nájsť aj ty! Alebo si vytvor svoj vlastný. Hľadanie nie je ťažké. Ak si každú vetu musíš päťkrát prečítať v rušnom prostredí, skôr budeš typ číslo jeden.

Ale možno si práve typ číslo dva, ktorý radšej bude poklepkávať nohou do rytmu pesničiek. Treba si všímať samého seba a prispôsobiť sa. Ja som nočná sova so slúchadlami permanentne v ušiach. Kto si ty?