Čo stojí za úspechom blogového článku? Samozrejme, že formálna stránka je dôležitá, ako aj prehľadnosť, jednoduchosť a dynamika, ale na to, aby sa ľudia vracali k tvojej tvorbe, potrebuješ niečo viac. Vlastný štýl písania. Ako ho nájsť?

1. Spoznaj seba

Nakoľko svojím písaním, článkami vyjadruješ seba, treba najskôr zistiť, kto si a čo chceš reprezentovať. Veď práve o to pri písaní ide – ukázať svetu tvoje ja.

Môžeš si napísať v bodoch veci, ktoré ťa vystihujú. Polož si nasledujúce otázky:

• Máš zmysel pre humor?

Rád filozofuješ nad nesmrteľnosťou chrústa?

Malo by sa to odzrkadliť v tvojom písaní. Pokojne požiadaj ľudí okolo teba, aby ti povedali, ako ťa vnímajú, keď čítajú tvoju tvorbu alebo keď sa s nimi rozprávaš.

Tiež skús analyzovať články a texty, ktoré rád čítaš. Zamysli sa nad otázkami ako:

• Prečo sa ti páčia?

• Čo ich odlišuje od ostatných?

Nehovorím, že máš kopírovať obľúbených autorov, ale to, čo čítaš, hovorí o tebe veľa. Ber to ako inšpiráciu, zdroj informácií o tebe.

2. Vzťah: ty – čitateľ

Predstav si, že sedíš v kaviarni a oproti tebe v kresle je čitateľ – zástupca cieľovej skupiny. A rozprávaš sa s ním. Určite hovoríš nejakým tónom, zdôrazňuješ veci, ktoré chceš, aby si lepšie zapamätal. Tým istým spôsobom musíš aj pre neho písať.

Spoznať čitateľa je snáď rovnako dôležité ako spoznať seba. Ak svoju prácu chceš hodiť do digitálneho sveta, kde k nej majú všetci prístup, musíš na nich aj myslieť. Zamysli sa, aký je tvoj čitateľ. S najväčšou pravdepodobnosťou je ti veľmi podobný, takže nebude problém sa mu prihovoriť ani pomocou písaných slov.

Zamysli sa aj nad tým, čo chceš, aby si čitateľ odniesol z článku. Koniec koncov, píšeš pre neho. Ak chceš, aby niečo cítil – donúť ho, aby to cítil. Vyber tón, ktorý téme sedí, slová, ktoré navodia atmosféru. Tentokrát je manipulácia povolená.

3. Píš

  notebook  

I napriek všetkému, stále najlepšou cestou, ako nájsť svoj štýl, je písať a písať. A hlavne písať od srdca.

Vykašli sa na formálnu stránku, píš bez opráv, bez rozmýšľania. Zistíš, čo je pre teba prirodzené – vetné konštrukcie, citovanie výrokov alebo vtipné prirovnania. To si ty, len zachytený v slovách. Opýtaj sa seba, či takto vyzerajú aj články, ktoré publikuješ. Ak nie, tak niečo je zle. Nepotláčaj seba samého.

Mohla by som povedať, že jediná dôležitá vec je, aby si ostal sám sebou. A potom môžeš finálnu formálnu úpravu použiť ako čerešničku na torte. Hlavne sa neboj experimentovať a skúšaj nové veci – určite nájdeš svoj štýl písania, ktorý ti bude prirodzený a jedinečný.

 

Podporujeme mladých lovcov

Monika je na strednej škole a je mladým lovcom slov. Stala sa členom tímu Digital Jungle a pod dohľadom našich lektorov píše na témy, ktoré ju zaujímajú a rozvíja svoje predpoklady stať sa raz profesionálnym lovcom.