Rozhodla som sa vám priblížiť 3 knihy rôznych žánrov, ktoré si prečítate ako v printovej, tak aj v online verzii. Všetky tri ma hlboko zasiahli a omnoho viac času som strávila premýšľaním o nich ako ich čítaním.

1. Fantasy: Christopher Paolini – Eragon

Séria kníh Odkaz dračích jazdcov patrí medzi knihy pre pokročilejších čitateľov, ale svojím pútavým obsahom bude ,,malinou” aj pre začiatočníkov. Má 4 časti: Eragon, Eldest, Brisingr, Inheritance. Je to edícia kníh plná spoznávania, lásky, odvahy a dobrodružstva.

Príbeh sa začína 15-ročným chlapcom menom Eragon, ktorý žije na farme so svojím strýkom a bratrancom Roranom v malej dedinke. Eragon svojho otca nepozná a mama po jeho narodení zmizla.

Jedného dňa sa potuluje po horách, keď narazí na modrý kameň. V domnienke, že je to drahý kov, si kameň nechá. Po pár dňoch začne kameň praskať a vyliahne sa z neho dračica.

tuscany-945506_1920

Eragon sa stáva dračím jazdcom a dračicu vychováva. Musí však čeliť svojmu vládcovi, ktorý dá každého dračieho bojovníka neslúžiaceho jemu, zabiť. Eragon sa s láskou stará o svoju dračicu Zafiru a ona sa stáva jeho oddaným spoločníkom.

Tento príbeh vo mne vyvolal naozaj obrovské emócie. Autor všetko vyjadroval veľmi presne a ja som si Eragona obľúbila tak, ako živého kamaráta. Spisovateľ splnil svoju úlohu. Pri Odkaze dračích jazdcov som ako malé dievča pochopila, že je dôležitá úprimnosť, spravodlivosť a odvaha.

 

2. Antiútopický román: George Orwell – 1984

Kniha 1984 mala na mňa obrovský vplyv, pretože George Orwell má naozaj úžasný talent na písanie.  Vďaka nemu som si uvedomila mnoho vecí, ktoré sa týkajú celkového vnímania politiky a spoločnosti, nič nie je tak, ako to vyzerá. Heslo ,,VOJNA JE MIER, SLOBODA JE OTROCTVO, NEVEDOMOSŤ JE SILA” má podľa môjho názoru veľa spoločného s dnešným systémom.

Román sa odohráva vo vojnovom období. Hlavnú postavu hrá Winston Smith, ktorý je úradníkom v Londýne, v Oceánii. Winston opovrhuje vývojom spoločnosti a vôbec nepodporuje diktátorstvo Veľkého Brata. Pracuje ako úradník na Ministerstve Pravdy, kde prepisuje všetky články a dokumenty, ktoré v minulosti vyšli. Nevie pochopiť, ako človek môže zapierať vlastnú prirodzenosť. V románe sa vyskytuje aj manipulácia s myslením, vyjadrovaním slov, emócií.

person-woman-hand-relaxing-medium

Winston sa v strede príbehu neočakávane zamiluje, keď opätuje city k mladej Júlii, ktorá zo začiatku vyzerá ako obdivovateľka Strany. Samozrejme, že láska, vzťah, jediná myšlienka na sexuálne túžby, je zakázaná. Winston sa vystavuje nebezpečenstvu, bojuje zo všetkých síl, aby sa ubránil Veľkému bratovi.  Ako sa to celé vyvinie, sa dozviete až po prečítaní  knihy. :) 1984 patrí medzi moje ,,BEST” knihy. Vrelo odporúčam.

 

3. Fikcia – W.M. Paul Young – Chatrč

Po prečítaní knihy Chatrč som sa cítila inak ako pred tým. Zmenila ma. Čítala som ju oveľa dlhšie ako mám vo zvyku čítať ostatné knihy. Keď som si niektoré časti prečítala, musela som si to najprv nechať prejsť hlavou a pochopiť, čo tým chcel autor povedať.  Samotné čítanie knihy mi dalo veľa, no oveľa viac mi dala jej podstatná myšlienka.

Túto knihu len veľmi málo ľudí naozaj pochopí. Nepodporuje kresťanstvo, ekonomiku, moc, a preto sa často stretáva s negatívnymi názormi. Odporúčam ju, pre tých, ktorí sú na ňu pripravení.  Je určená hlavne pre slobodných ľudí, ktorí si už prešli ťažkými chvíľami.

Spisovateľ C.Baxter Kruger napísal dodatok ku knihe s názvom Návrat do chatrče. Vysvetľuje, prečo táto kniha uchvátila toľko ľudí a aká je podstata Boha.

stará kniha

Mackenzie Allen Philips sa stará o svojich šesť detí spoločne s manželkou Nan. Má ťažkú minulosť, pretože jeho otec pil, keď bol malý a Mack na to nerád spomína. Každé dieťa je pre neho jedinečné a Mack ich z celého srdca ľúbi. Jedného dňa, keď je Mack so svojimi deťmi na výlete v chatrči, jedna z jeho dcér – Missy zmizne.

Po všetkých vyšetreniach a pátraniach, polícia zistí, že to urobil sériový vrah. S určitosťou vedia povedať, že sa Missy už nenachádza medzi živými. Mack sa obviňuje z toho, čo sa stalo. Stále si vyčíta, že ju neochránil, že tam nebol, keď ho potrebovala. V jeho srdci začína pomaly sídliť Veľký Smútok. Počas neho Mack prestáva veriť v Boha a zatrpkne naňho.

Jedného zimného dňa mu príde list, v ktorom ho Tato volá na miesto, kde sa to všetko začalo. Mack je z toho trochu vystrašený, pretože Nan iba Boha označuje Tato. Nakoniec sa Mack rozhodne ísť do chatrče. Tam sa dozvedá rôzne veci. Predstavia sa mu tri osoby: Tato, Ježiš a Saruja. Všetci traja počas dvoch dní ukazujú Mackovi ako možno žiť vďaka láske, radosti a dôvere.

V Mackovi sa niečo zlomí a pomaly sa z neho vyplavuje Veľký Smútok. Na konci príbehu Mack odpustí nielen sebe, ale aj vrahovi Miss. Na ceste domov však doňho narazí auto. Je v bezvedomí a na chvíľu stratí pamäť. Po prebudení si po rozhovore s priateľom na všetko spomenie.

 

Čaro printovej knihy sa nedá nahradiť

Nové technológie nám postupom času umožnili ľahšie čítať aj knihy. Aj tieto tri si môžete prečítať v digitálnej podobe. Môžeme si ich prečítať  na internete online, či si ich stiahnuť. Avšak všetko má svoje výhody aj nevýhody.

Určite poznáte ten pocit, keď ovoniate stránku z knihy, ktorú čítate. Má neidentifikovateľnú vôňu, ktorá je špecifická iba pre knihu. Pre mňa čítanie e-knihy nemá takú hodnotu ako hmotná kniha. A akú formu uprednostňujete vy?

 

Podporujeme mladých lovcov

Lea študuje na strednej škole a sa stala členom tímu Digital Jungle. Pod dohľadom našich lektorov píše na témy, ktoré ju zaujímajú a rozvíja svoje predpoklady stať sa profesionálnym lovcom slov.